AKCE DÁREK ZDARMA

Co víme o hormonech?

Jejich nedostatek nás bezpochybně ovlivňuje. Menopauza je součástí stárnutí žen. Tělo produkuje méně estrogenu a progesteronu. I muži se ale setkávají s hormonálními změnami. Během stárnutí se u mužů snižuje produkce androgenů a dochází ke změnám a projevům, které jsou pod názvem andropauza.

clanek-hormony

Hormonální nedostatek hormonů u žen i mužů může způsobit mnoho změn. Typickými příznaky jsou návaly, poruchy spánku, změny nálad. Hormonální nedostatek vyvolává také organické změny. Kůže je tenčí, sliznice sušší a kosti se odvápní. Mnohé z těchto potíží se po menopauze daří zlepšit cílenou hormonální léčbou.

Druhořadé hormony

Hormony, jejichž hladina ke stáří klesá, jsou estrogen, testosteron, nadledvinkový hormon DHEA, melatonin hormon tvořený v podvěsku mozkovém - šišince, růstový hormon - somatotropin a progesteron. Těmto hormonům říkáme druhořadé. Patří k nim také pregnenolon - mateřský hormon, který pomáhá vytvářet další hormony v těle a koriguje rovnováhu mezi progesteronem a estrogenem.

Hlavní hormony

Za hlavní hormony považujeme inzulin, hormony štítné žlázy, adrenalin a kortizol. Tyto hormony jsou úzce spjaty s naší výživou a dietou, životním stylem a regulují činnost srdce, krevní tlak a pH rovnováhu kyselých a zásaditých složek v krvi. Hlavní a druhořadé hormony mezi sebou neustále komunikují. Hlavní hormony mají důležitější vliv na funkce v těle než hormony druhořadé.
 
Příště si vysvětlíme funkce každého hormonu.